porównanie miękkich i sztywnych kart

Jakie są różnice pomiędzy fotoalbumem a fotoksiążką?

Dodane przez Monika Sałek / Ilość komentarzy (4)

Czym różni się fotoalbum od fotoksiążki? Albo czym różni się fotoksiążka od fotoalbumu? Który produkt wybrać? To jedne z najczęstszych pytań zadawanych przez fotografa producentowi fotoproduktów. Sprawdźmy więc szybko najważniejsze różnice...

Najłatwiejszą do dostrzeżenia różnicą między fotoalbumem i fotoksiążką jest inny sposób otwierania. Miękkie karty fotoksiążki są łączone przy grzbiecie: nie da się ich rozłożyć na płasko. Grube, sztywne rozkładówki fotoalbumu wykonywane są jako całość – obie strony powstają z jednego arkusza.

W przypadku tańszej fotoksiążki należy więc zaprojektować każdą stronę z osobna. Część projektu będzie jednak niewidoczna, gdyż fragment wydruku schowa się w miejscu łączenia stron. W przypadku fotoalbumu zaś projektuje się od razu dwie strony – całość projektu będzie więc widoczna (na środku będzie jedynie zgięcie).

Ponieważ każda strona fotoksiążki drukowana jest osobno – trzeba też zwrócić uwagę na to, iż pierwsza oraz ostatnia strona fotoksiążki są stronami pojedynczymi. W fotoalbumie zaś, gdzie rozkładówki wykonuje się jako całość – zawsze mamy do czynienia z podwójnymi stronami. Najlepiej ilustruje to zdjęcie:

 

Inną ważną różnicą jest technika w jakiej powstaje obraz na kartkach. Fotoksiążka wykonywana jest w tańszej i bardzo szybkiej technice druku cyfrowego. Fotoalbum jest naświetlany na światłoczułym papierze srebrowym - w ten sam sposób wykonuje się odbitki fotograficzne. Naświetlanie jest techniką, która pozwala otrzymać wyższą jakość obrazu niż druk cyfrowy.

Który produkt wybrać?

Fotoalbum pozwala na znacznie większą personalizację niż fotoksiążka, dotyczy to szczególnie dodatków oprawy. Jest też produktem droższym oraz bardziej prestiżowym niż fotoksiążka. Wykorzystuje się więc fotoalbum na najważniejsze okazje – staje się on zwykle pamiątką ślubu, sesji noworodkowej, I Komunii Świętej czy chrzcin. Choć świetnie sprawdza się w fotografii korporacyjnej (np. jako wspomnienie wyjazdów integracyjnych) czy jako ekskluzywny katalog produktów, jego główne zastosowanie to fotografia okolicznościowa.

Fotoksiążka zaś, przede wszystkim z racji ceny, wykorzystywana jest znacznie częściej: staje się pamiątką urlopu, coroczną kroniką rodzinną itd. Zostosowanie fotoksiążki jest więc szersze – korzystamy z tego typu prezentacji zdjęć przy bardzo wielu okazjach.

 

Komentarze

bardzo przydatne :)

Ekstra wpis

O to chodziło:) Dzięki wielkie.

Wyczerpujące i jasne wyjasnienie.

Dodaj komentarz

Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.