Projektowanie ubrań do sesji fotograficznych - wywiad z Magdaleną Wilk-Dryło

Projekt, rysunek, plan działania i proces twórczy. O projektowaniu ubrań do sesji fotograficznej opowie nam Magdalena Wilk-Dryło.

Czy zawsze wiedziała Pani czym chce zajmować się w życiu?

Od dziecka zawsze interesowałam się sztukami plastycznymi. Dużo malowałam i rysowałam i głównie to było moją największą pasją. Od zawsze czułam, że gdzieś w tym kierunku powinnam podążać. Jako nastolatka zaczęłam interesować się modą, ubraniami i wtedy zaczęły się pierwsze "przeróbki", pomysły na siebie, na swój styl. Jako, że wówczas nie było dostępnych tyle ubrań co w dzisiejszych czasach, wobec tego trzeba było w jakiś sposób sobie radzić i kombinować. Stąd wyszukiwałam ubrania na strychach po mamie, babci i próbowałam stworzyć je na nowo. Zawsze lubiłam przyciągać uwagę swoim ekscentrycznym wyglądem i chyba to sprawiło, że z czasem zaczełam bardziej interesować się tą dziedziną sztuki, jaką jest projektowanie ubrań. Przeszłam przez wiele dziedzin plastycznych: rzeźbiłam, rysowałam, malowałam, robiłam tatuaże, biżuterię, meble. Przez ostatnie trzy lata związałam się dość mocno z fotografią (modeling, wizaż, stylizacja), która stała się powodem do tego, aby tworzyć stroje do sesji. 

W Pani projektach doszukuję się inspiracji sztuką. Czym dla Pani jest sztuka właśnie i jak ma się do projektowania?

Jeśli chodzi o moje inspiracje to rzeczywiście dużo nawiązuję do sztuki, ponieważ od zawsze się nią interesuję i jestem na codzień nią otoczona. Skończyłam również studia artystyczne, a moją największą pasją był rysunek artystyczny, więc chcąc nie chcąc jedno czerpię z drugiego. Zresztą uważam, że żadna z form sztuk plastycznych nie ma racji bytu bez posiadania podstaw rysunku. To rysunek jest zaraz po myśli pierwszą formą wypowiedzi, koncepcją, zapisem owych myśli. Tak naprawdę rysunek jest matką wszystkich sztuk plastycznych. Projektowanie ubrań to również sztuka. Wiąże z sobą formy rysunkowe ( projektowanie, koncepcja) oraz myślenie przestrzenne, zabawa formą. Dlatego chyba w ostatnim czasie tak mnie to pochłonęło. Jeśli chodzi o projektowanie i szycie ubrań  to jestem samoukiem. Nie kształciłam się w tym kierunku, wszystko to co robię to moje własne pomysły, techniki itd. Nie ukrywam, że jest to absolutna amatorszczyzna i planuję w najbliższej przyszłości zgłębić bardziej tajniki krawieckie i aktualnie tak też czynię. Tak właściwie gdzieś tak od około roku zajmuję się tym bardziej serio niż dotychczas.

Ile trwa przygotowanie stroju dla jednej modelki?

Jeśli chodzi o przygotowywanie stroju to wszystko zależy od projektu. Samo nakrycie głowy czasem robię kilka dni (nieustannie), ponieważ wszystkie koraliki, cekiny, koronki wszywam własnoręcznie. Jesli chodzi o stroje, to też w dużej mierze robię je własnoręcznie. Nie tak dawno zakupiłam pierwszą maszynę do szycia - cały czas się uczę nowych technik. W moim odczuciu jestem dopiero na początku mojej drogi i zamierzam to kontynuować.

Jest na rynku modowym wielu projektantów, czym Pani projekty różnią się od innych?

Szczerze mówiąc nie chce porównywać siebie do projektów, które są na rynku modowym. Moje stroje i pomysły są tworzone tylko i wyłącznie do sesji fotograficznych. Projektantką czuję się mentalnie, gdyż mam w głowie masę pomysłów, natomiast potrzebuję czasu na wypracowanie warsztatu, dlatego nie czuję się związana w żaden sposób z rynkiem modowym.

Skoro Pani projekty tworzone są do sesji zdjęciowych, to znaczy, że interesuje się Pani również fotografią?

Dokładnie tak. Gdy tworzę jakiś projekt to zawsze mam do niego pełną wizję w postacji zdjęcia. Szyjąc czy tworząc jakąś rzecz wyobrażam sobie jak to będzie wyglądało na zdjęciu. Czasem mam ochotę sięgnąć po aparat i zrobić to w taki sposób, w jaki wykreowałam to w swojej głowie. Może kiedyś się jeszcze za to zabiorę.

Dziękujemy za wywiad.

Zapraszamy do galerii: www.facebook.com/pages/Magdalena-Wilk-Dryło-Designer oraz www.instagram.com/meggan.d/

Rozmawiała Monika Sałek

   

 

             

Komentarze

Dodaj komentarz

Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.