Jak zaprojektować idealny fotokalendarz?

Sezon prezentowy, końcówka roku i sam początek następnego, to najlepszy czas na sprzedaż fotokalendarzy. Szukasz inspiracji do stworzenia projektu? Zobacz, jakie wzory i szablony będą modne w 2016 roku.

Proponujesz swoim klientom fotokalendarze? A może oni sami pytają o ten produkt z własnymi zdjęciami? Choć kalendarze największym zainteresowaniem cieszą się w sezonie świątecznym - ponieważ są wręcz idealnym prezentem - warto mieć je w ofercie przez cały rok. Stanowią świetne uzupełnienie do sesji ślubnych, dziecięcych, rodzinnych czy szkolnych. Dla Ciebie jako dla fotografa nie są praktycznie żadnym kosztem, dlatego mogą stać się świetną formą oddawania zdjęć także przy sesjach niskobudżetowych.

Od czego zacząć? Najpierw musisz zastanowić się, jaki produkt chcesz sprzedawać i tym samym ile potrzebujesz do niego zdjęć. Na rynku najczęściej wybierane są dwa rodzaje fotokalendarzy ściennych: BASIC lub HD. Pierwsze z nich drukowane są na satynowym papierze o gramaturze 160 g/m2, z przewieszką i sprężynką do przekładania stron. Minimalna liczba kart w takim produkcie to 13, czyli 12 miesięcy i okładka. Musisz wybrać więc przynajmniej 13 zdjęć z sesji dla danego klienta, jeśli produkt oferujesz osobie indywidualnej, lub z własnego portfolio, gdy współpracujesz z instytucjami czy firmami. W przypadku kalendarza HD  jest jeszcze prościej – wystarczy Ci jedno dobre zdjęcie, ponieważ ten produkt to właściwie długa odbitka (60 lub nawet 90cm) z dołączonym do przyklejenia kalendarium. Nie jest on drukowany, tylko naświetlany na jedwabistym papierze, dlatego jakość obrazu jest bardzo wysoka.

kalendarze hd

Jak zaprojektować dobry kalendarz? Jeśli masz zdolności graficzne możesz od początku do końca stworzyć własny projekt: pod zdjęciem dodać na przykład motywy kwiatowe, odpowiednie ramki, lub dowolne wzory. Gotowe kalendaria z zaznaczonymi świętami, z różnymi czcionkami i formatami możesz ściągnąć z Internetu. Najczęściej fotografowie nie tworzą jednak skomplikowanych grafik - skupiają się raczej na tym co najważniejsze, czyli ekspozycji zdjęcia w formacie całego kalendarza i jego ewentualnej obróbce.

Możesz również skorzystać z prostszego rozwiązania i tworzyć kalendarz na gotowych na rynku szablonach. W darmowym kreatorze on-line zajmie Ci to zaledwie kilka minut. Jeśli masz na głowie sporo projektów i chcesz skorzystać z gotowych koncepcji przygotowanych przez profesjonalnych grafików to świetne rozwiązanie dla Ciebie!

Wśród szablonów możesz znaleźć te bardziej klasyczne, czyste, jasne, bez zbędnych ozdób, w których najważniejszą rolę wciąż odgrywa Twoje zdjęcie. Takie szablony to na przykład: "Max foto", "Klasyczny" czy "Notatnik". Wzory odpowiednie praktycznie dla każdej sesji i każdego klienta.

Nie zawsze jednak trzymanie się surowej prostoty to dobre rozwiązanie. Wszystko zależy od rodzaju fotografii jaką się zajmujesz i oczekiwań klienta docelowego. Delikatna, stonowana i elegancka grafika w tle może stanowić doskonałe uzupełnienie Twoich zdjęć i sprawić, że projekt kalendarza będzie bardziej kompletny i ciekawy.

Jakie wzory będą modne w roku 2016? Zauważalną od jakiegoś czasu tendencją jest wybieranie przez fotografów tych szablonów, które nie przytłaczają zdjęć, mają zharmonizowane ze sobą naturalne barwy i odcienie, jasne, pastelowe, z elementami graficznymi w tle. Polecamy więc nowe szablony na 2016 rok takie jak: "Lniany", "Czyste złoto" czy "Miętowy", które zostały przygotowane według tych wyznaczników. Wszystkie równie dobrze nadają się do sesji noworodkowych, jak i ślubnych czy narzeczeńskich.

Ciekawy i niespotykany wzór nawiązujący do polskich tradycji i kultury prezentuje szablon: "Tęczowy folk", zdecydowany hit nadchodzącego sezonu. Wyjątkowo subtelny, z kwiatowym motywem sprawiającym wrażenie malowanego akwarelami idealnie pasuje szczególnie do fotografii noworodkowej.

Przy tworzeniu kalendarza ze zdjęciami nieco starszych dzieci obowiązują już zupełnie inne trendy. Tutaj możesz pozwolić sobie na więcej swobody i wykazać się wyobraźnią. Rodzice bardzo chętnie sięgają po produkty kolorowe, wyraziste i oryginalne, nawiązujące do bajek i z motywami zwięrzęcymi, odchodząc jednak od projektów przesadzonych, przerysowanych i po prostu w złym guście. Odpowiadając na te potrzeby przygotowaliśmy szablony: "Lisek Chytrusek", "Jak pies z kotem" czy: "Wlazł kotek na płotek".

Dla odpowiedniej oprawy fotografii dziewczynek polecamy szablony: "Little Princess", "Haftowany", "Sama słodycz". Wszystkie nieco cukierkowe, z delikatnymi wzorkami, pastelowym różem i błękitem. Coś w sam raz dla małych księżniczek.

Nie zapomninajmy również o tych wzorach, które są dedykowane dla fotografii szkolnej: "Tablica" czy: "Zeszyt" i najlepiej oddają klimat ze szkolnej ławy.

Zobacz wszystkie szablony w kratorze!

Nie wiesz jaki szablon najbardziej spodoba się Twoim klientom? Pokaż im kalendarz demonstracyjny z różnymi wzorami! W najlepszefoto.pl cena tego produktu to jedyne 4,90zł! Taki fotokalendarz drukowany jest z gotowego projektu, więc nie musisz tracić cennego czasu na jego tworzenie, a na każdej stronie prezentowany jest inny szablon. Co najważniejsze – nigdzie nie ma nakierowania na producenta! Możesz więc swobodnie pokazywać go swoim klientom.

Zamów fotokalendarz demonstracyjny!

Komentarze

Dodaj komentarz

Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.